Az oroszok megtépázhatják a japán energiaipart – és egy kicsit a sajátjukat is
Vlagyimir Putyin orosz elnök aláírta a Szahalin-2 projekt irányításának átvételéről szóló rendeletet, írja a BBC.
A lépés arra kényszerítheti a Shellt, illetve a japán Mitsui-t és Mitsubishit, hogy megváljanak a vonatkozó érdekeltségeiktől.
A Shell olajóriás azt mondta: “Tisztában vagyunk a rendelettel, és felmérjük a következményeit.”
A dokumentum szerint egy új cég veszi át a Szahalin Energy Investment minden jogát és kötelezettségét.
A Shell februárban közölte, hogy az ukrajnai konfliktus miatt eladja orosz befektetéseit, köztük annak legfontosabb részét, a távol-keleti Szahalin-2-beli üzletrészét.
A projekt, amely a világ jelenlegi cseppfolyósított földgáz (LNG) piacának mintegy 4%-át adja, 50%-ban az orosz állami vállalat, a Gazprom tulajdonában van.
A rendelet értelmében a Gazprom megtartja részesedését, de a többi részvényesnek egy hónapon belül az orosz kormánytól kell engedélyt kérnie, ha továbbra is részt szeretne vállalni az üzletből és csatlakozni kíván az új céghez.
A kormány ezután dönt arról, hogy engedélyezi-e a részesedés megtartását.
A Shell időközben kínai és indiai befektetőkkel tárgyal a projektben való részesedésének átvételéről.
A cég vezérigazgatója, Ben van Beurden kijelentette, hogy a Shell „jól halad” a közös vállalatból való kilépési folyamat levezénylésében.
“Nem tudom pontosan megmondani, hol tartunk, mert ez egy kereskedelmi folyamat, így tiszteletben kell tartanom a titoktartást, de elmondhatom, hogy amikor múlt héten kaptam egy frissítést, nagyon elégedett voltam azzal, amit láttam” – mondta.
A Kreml lépése egyértelműen politikai indíttatású.
A hatása valószínűleg Japánban lesz érezhető a legélesebben, amely jelentős részt vállalt az Oroszország elleni szankciókban, ugyanakkor erősen függ a folyékony földgáz importjától.
Az a kilátás, hogy Oroszország potenciálisan kisajátítja a japán érdekeltségeket a projektben, minden bizonnyal nyugtalan választ fog generálni Tokióban – bár a szigetország vezetői egyelőre ragaszkodnak ahhoz, hogy ez nem teszi “azonnal lehetetlenné” az importot.
Ha megszakad a japán felé történő orosz ellátási lánc, kénytelenek lesznek más forrásból pótolni a kiesett nyersanyagokat, ami fokozza a versenyt a rendelkezésre álló készletekért és az eddigieknél is jobban megemelheti az energiahordozók világpiaci árát..
Japán korábban azt nyilatkozta, hogy akkor sem adná fel érdekeltségeit az energiabiztonsága szempontjából fontos Szahalin-2 projektben, még akkor sem, ha felkérik a távozásra.
A Mitsui és a Mitsubishi részvényei 6%-ot estek a pénteki kereskedésben a veszteségek miatti aggodalmak miatt.
Seiji Kihara japán kabinetfőtitkár-helyettes elmondta, hogy az ország kormánya megvizsgálja a rendeletben foglaltakat, és elemzi Moszkva szándékait.
“Általánosságban elmondható, hogy országunk erőforrásokkal kapcsolatos érdekei nem sérülhetnek” – mondta egy sajtótájékoztatón.
Koichi Hagiuda japán ipari miniszter azt mondta, a kormány nem tekinti rekvirálásnak a rendeletet.
“A lépés nem jelenti azt, hogy Japán LNG-importja azonnal ellehetetlenülne, de minden lehetséges intézkedést meg kell tenni az előre nem látható körülményekre való felkészülés érdekében” – közölte.
Saul Kavonic, a Credit Suisse integrált energia- és erőforráskutatási részlegének vezetője szerint ha a holland-angol és japán vállalatok kiszállnak az üzletből, az orosz LNG-termelés visszaeshet, mivel a továbbiakban nem áll majd rendelkezésre a külföldi szakértelem és az alkatrész-ellátottság sem lesz biztosított.
“Ez ebben az évtizedben lényegesen behatárolja az LNG-piacot” – mondta.
Érdemes elolvasniÖsszefogtak az EU tagállamai: elfogadták a gáztározók stratégiai feltöltésére vonatkozó rendeletét
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon